PROTEZ NEDİR?

Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ve kaybedildiği durumlarda, kaybedilen dokuların yerine konması için kullanılan, kişiye özel hazırlanmış materyallere diş protezleri denir. Diş kaybı nedeniyle yapılan protezler ikiye ayrılırlar. Bunlar sabit protezler ve hareketli protezlerdir.

SABİT PROTEZ NEDİR?

Sabit protezler hasta tarafından çıkarılamayan protezlerdir. Kuron ve köprü protezi olarak ikiye ayrılırlar. Kuron protezleri bir dişin çürük veya kırık gibi nedenlerle diş dokusunu kaybetmesi ve tek diş eksikliğinde implant üstlerine yapılırlar. Köprü protezleri ise bir veya daha fazla dişin eksik olduğu durumlarda, boşluğun olduğu bölgenin yanındaki dişlerin küçültülerek destek olarak kullanılması ile yapılan protezlerdir.

HAREKETLİ PROTEZ NEDİR?

Ağızda hiç diş bulunmaması, diş kayıplarının çok sayıda olması sonucunda, kişiye özel hazırlanan, hasta tarafından da takılıp çıkartılabilen protezlerdir. Hareketi engellemek amacıyla implant destekli protezler de yapılabilmektedir.

HAREKETLİ PROTEZLERDE GÜLÜNCE KANCA GÖRÜNÜR MÜ?

Hayır. Günümüzdeki gelişmelerle artık kancalı olarak adlandırılan protezler yerine hassas bağlantılı protezler yapılmaktadır. Bu protezler dişlerde hazırlanan yuvalara oturan gizli tutucular nedeniyle halk arasında ‘çıtçıtlı protezler’ veya ‘sürgülü protezler’ olarak adlandırılan protezlerdir. Gizli tutucular nedeniyle, kanca görününtüsü olmadığından daha estetik bir görüntü sağlar.