İMPLANT NEDİR?

Kaybedilen dişlerin yerine tedavi amacı ile yerleştirilen ve hasta için herhangi bir yan etkisi olmayan, estetik ve işlev olarak doğal diş görevi yapan, titanyum üretilen materyale implant adı verilir. İmplant üzerine yapılan diş, estetik ve fonksiyon olarak doğal dişi taklit eder. Titanyum, doku uyumu mükemmel olan, yüzyıllardır tıbbın birçok alanında güvenle kullanılan bir metaldir.

İMPLANTIN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

• Tek diş eksikliğinin komşu sağlam dişlere zarar vermeden giderilmesinde,

• Birden fazla diş eksikliğinin, hareketli protezler yerine, sabit protezler yapılarak giderilmesinde,

• Tam dişsizlik durumunda takılıp çıkartılan protezler (damak) yerine sabit protezler yapılmasında uygulanabilir.

KİMLER İMPLANT TEDAVİSİ GÖREBİLİR?

Normal bir yara iyileşme kapasitesi olan, ağız hijyenini sağlayabilecek, yeterli miktarda ya da yeterli miktara ulaştırılabilecek potansiyelde sağlıklı kemik yapısına sahip herkes implant tedavisi görebilir.

İMPLANT UYGULAMASININ FAYDALARI NELERDİR?

İmplant, sağlam, rahat ve güvenilir bir uygulamadır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. İmplant, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.

OPERASYON SIRASINDA VE SONRASINDA BİR AĞRI OLUR MU?

İmplant ameliyatı lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilmektedir. Operasyondan sonra herhangi bir diş çekiminden sonra da duyulabilecek hafif bir ağrı veya şiş olabilir. Bunlar da ağrı kesicilerle ve gerekli önlemlerle rahatlıkla giderilebilir.

OPERASYON VE PROTEZİN TAMAMLANMASI NE KADAR SÜRER?

İmplant ameliyatının süresi yerleştirilecek implant sayısına ve hastanın koşullarına bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra, implant ile kemiğin kaynaşması için (osseointegrasyon) 3-4 ay kadar beklenir. Daha sonra bu implantlar üzerine, birkaç seans süren bir uygulama ile protezler yerleştirilir. Bazı uygun koşulların sağlanabildiği durumlarda hiç beklemeden de protez yapılabilmektedir.