SEDASYON NEDİR?

Sedasyon, diş tedavileri esnasında ortaya çıkabilecek olan ağrı, endişe,korku ve mide bulantısını ortadan kaldırmak amacıyla yapılan derin uyku olarak da adlandırılan işlemin adıdır. Uyku durumunda olan hasta, sedatif ilaçların etkisiyle, yapılan işlemin içeriğini, ağrıyı, hoşlanmadığı sesleri, tedavi sonrasında hatırlamaz.

SEDASYON KİMLERE UYGULANABİLİR?

• Diş hekimi korkusu, iğne fobisi olan tüm hastalarda

• Mide bulantısı, kusma ve öğürme refleksi sebebiyle diş çekimi yaptıramayan hastalarda

• Tedavi yapılmasına izin vermeyen çocuk ve engelli hastalarda rahatlıkla uygulanabilir bir tedavi yöntemidir.

GENEL ANESTEZİ NEDİR?

Genel anestezi,geçici olarak bilinç kaybı ile birlikte duyu fonksiyonlarının ortadan kalkmasıdır. Hasta uyuduktan sonra nefes borusuna yerleştirilen bir hortum aracılığıyla solunum fonksiyonları anestezi cihazı tarafından sağlanır. Oksijen, hava ve anestezinin devamını sağlayan inhalasyon ajanları anestezi cihazı ile hastaya verilir.

DİŞ TEDAVİLERİNİN GENEL ANESTEZİ ALTINDA YAPILMASININ AVANTAJLARI NELERDİR?

• Tüm işlemlerin tek seansta gerçekleşmesi aile ve çocuğun tedavi sürecinde yıpranmasını engeller.

• Küçük yaştaki çocukların kontrolsüz olarak yaptıkları ani hareketler sonucu oluşabilecek yaralanma riski ortadan kaldırılır.

• Kontrollü çalışma sahası sayesinde tedavinin tüm aşamaları özellikle kooperasyon güçlüğü olan küçük çocuklarda ideal bir şekilde tamamlanabilmektedir.

• Dental fobisi olan yetişkinlerde işlem hasta hissetmeden ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

SEDASYON VE GENEL ANESTEZİNİN FARKI NEDİR?

Sedasyon işleminde hasta nefes almaya devam eder ve geçici bir uyku hali oluşturulur. Tedavi esnasında lokal anestezi yapılır. Genel aneztezide ise hastanın nefes alması entübasyon ile sağlanır. Genelde sedasyon ile daha basit tedaviler yapılırken, genel anestezi altında hastanın tüm tedavileri tek seansta bitirilebilir. Sedasyon sonrası hasta hemen uyanır, genel anesteziden sonraysa hastanın kendine gelmesi daha uzun sürmektedir.

SEDASYON VE GENEL ANESTEZİ İŞLEMLERİ GÜVENLİ MİDİR?

Son derece güvenli bir tedavi yöntemleridir. Ancak kullanılan ilaçlara bağlı olarak yan etkileri, alerjik reaksiyonları görülebilmektedir. Bu yan etkiler uzman bir ekip kontrolünde hızlı ve kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir.