AĞIZ DİŞ ÇENE CERRAHİSİ NEDİR?

Ağız boşluğu içerisinde yer alan yumuşak doku (yanak, damak, dil, dudak gibi) ve sert dokuları (dişler, kemikler) ilgilendiren her türlü rahatsızlığın teşhisini ve cerrahi tedavisini lokal anestezi, genel anestezi veya sedasyon anestezisi altında ameliyathane ortamında operasyonlar yaparak gerçekleştiren bir bölümdür. Gömülü diş operasyonları, yirmi yaş dişi çekimleri, implant uygulamaları, çene kırıklarının tedavisi, çene tümörlerinin teşhis ve tedavi edilmesi, çene ve çene çevresindeki dokularda oluşan apse veya kistlerin teşhis ve tedavi edilmesi, protez ve ortodontik tedavi öncesi bozulmuş dokuların tedavi edilmesi gibi olgular, bu bölümün ilgisi altındadır.

20 YAŞ DİŞLERİ ÇEKİLMELİ MİDİR ?

20 yaş dişi olarak da bilinen 3. büyük azı dişleri, ağızda en son oluşan ve süren dişlerdir. Genellikle 16-25 yaşları arasında sürerler. Çenede yeterli yer olmazsa ağız içindeki pozisyonlarını alamazlar ve gömülü olarak kalırlar. Günümüzde gömülü diş çok sık rastlanan bir durumdur. Eğer 20 yaş dişleriniz tamamen, olması gereken pozisyonda sürmüşse, çürük, diş eti rahatsızlığı bulunmuyorsa çekilmesine gerek yoktur. Aksi durumlarda 20 yaş dişlerinizin çekilmesi gerekir.

20 YAŞ DİŞİNİN ÇEKİMİ SONRASINDA AĞRI OLUR MU?

20 yaş çekimi, cerrahi bir operasyondur ve operasyondan sonra çeşitli ağrı ve konforsuzlukların (hafif dereceli ağrı, şişlik, hafif dereceli kanama) meydana gelmesi normaldir. Bunları en sorunsuz şekilde atlatmak için doktorunuzun operasyon sonrası size önerdiği talimatları yerine getirmeniz ve doktorunuzun yazdığı ilaçları önerilen şekilde kullanmanız oldukça önemlidir. Aşırı ağrı, aşırı şişlik, aşırı kanama (ağız dolusu), bölgeden akıntı ya da iltihap gelmesi durumunda zaman geçirmeden doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.